Ágyipoloska és csótányirtás, darázsirtás

Karikagyűrű, gyémántgyűrű, eljegyzési gyűrű – a nagy gyűrű kérdés és a házasság

Karikagyűrű, gyémántgyűrű, eljegyzési gyűrű – a nagy gyűrű kérdés és a házasság

karikagyűrű, gyémánt gyűrű, eljegyzési gyűrű

karikagyűrű, gyémánt gyűrű és az eljegyzési gyűrű

Elég nagyot kell ugranunk az időben, ha meg szeretnénk tudni a pontos dátumot az eljegyzési gyűrűk elterjedését illetően. Talán több, mint nehéz vállalkozás is pontos számokban kifejezni, hogy mekkora időintervallumról van szó, ami biztos, az az, hogy egészen az régre kell utazni. Az elefánt csontjától kezdődően, a vason és a bronzon át, egészen a papiruszig is találunk olyan természetben található anyagokat, amelyek a gyűrűk alapanyagának számítottak. Amelyek természetesen, szó se’ róla, kevésbé bizonyultak időtállónak a jelenlegiekhez képest.

 

Hazai berkekben, már egyre inkább kézzel foghatónak, vagy talán pontosabb így fogalmazni, ujjal tapinthatónak érezzük azt az időszakot, amikor elterjedt itthon a karikagyűrűk viselése –  történt ez egészen pontosan az 1800-as években.

 

A gyűrűk hajnala, a karikagyűrű

Vicces belegondolni, hogy a karikagyűrűk hajnalán, mi számított a pre-modern anyagnak. Amikor divatba került a jegyajándék, a gyűrűket magától értetődően igyekeztek a lehető leginkább drága anyagból létrehozni, így eshetett az ezüstre a választás. A nők helyzete sokkal szerencsésebb is volt a kosztümös időkben, hiszen gyakori volt egynél több udvarlótól is ajándékot elfogadni. Ma már, a monogámia korában ez szinte lehetetlen. A dologhoz azonban hozzátartozik, hogy a komolyabb udvarló esetén, mai kifejezéssel élve a „szőke herceg” eljövetelekor, a hölgyemények már arany gyűrűt kaptak, ilyenkor pedig az ezüst gyűrűk lekerültek az ujjakról, jelezvén az arany gyűrűvel, hogy az érdeklődőnek komolyak és véglegesek a szándékai. Innen is származik az örökzöld, hogy a hölgyeményt elgyűrűzték.

A gyűrűk szótára – eljegyzési gyűrű 

Ahány ház, annyi szokás, ahány gyűrű, annyi elnevezés – fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy mi, micsoda. A széles körben elterjedt elnevezésű, ujjon hordott ékszer nem más, mint a karikagyűrű, vagy régebbi nevén esküvőgyűrű. Azért hallgat az ékszer ezen régies elnevezésére, mert ez az elnevezés jelölte azt a gyűrűt, amelyet a párok az esküvő egy pillanatától kezdtek hordani. Komoly tartalommal is bírt, a vallási esküvők templomban tartott ceremóniáján, a házas állapotot volt hivatott jelölni.

Te tudtad?!

Amíg pároddal jegyes pár vagytok, addig a gyűrű szigorúan a bal kézen, míg házasságkötéskor már a jobb kézen kell, hogy legyen?

A véget nem érő szimbolika

Ha házasság, akkor gyűrű, ha gyűrű, akkor házasság – az ujjra húzott ékszer és a szerelmet jelképező intézmény örökre összeforr egymással, csakúgy, mint a szerelem és a közös élet. A karika szimbolizálja a soha véget nem érést, a szünet nélküli cirkulációt. A gyűrű kiválasztása kiemelt fontossággal bír az esküvői előkészületeket illetően, hiszen optimális esetben egy teljes életen át ott lesz majd ujjunkon, amelyet még sokan alváshoz sem vesznek le. Pontosan ezen dolgok miatt jöhet fel a kérdés, hogy vajon milyen gyűrűt válasszunk magunknak, párunknak, hiszen ez az az ékszer, amely nem győzzük elégszer hangsúlyozni, egy életre szól. Örök kérdés többek közt az is, hogy vajon követni kell-e azt az előírást, mely szerint a férfi, valamint női gyűrűnek hasonlónak kell-e lennie. Felmerülhet még az a kérdés is, hogy feltétlenül aranyból kell, hogy készüljön a gyűrű?

A fent felvetett kérdésekre, nyilván nehéz válaszolni, hiszen mindenki másként gondolkodik a felvetett témákról. Valami azonban egészen bizonyos: karikagyűrű, gyémántgyűrű, eljegyzési gyűrű, vagy bármilyen más típusról legyen szó, ez az az ékszer, amelynek a legnagyobb jelentéstartalma van és értéket is képvisel.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!